Historia stylu:

W latach 1837 – 1901 panowała w Anglii królowa Wiktoria. W czasach tych rodzina była naczelną wartością dla klasy średniej – jej ostoją był dom, w którym starano się utrzymywać klimat wspomagający życie rodzinne – wtedy też narodził się styl wiktoriański. Naczelne miejsce zajmował stół mogący pomieścić całą rodzinę, salon miał sprzyjać wspólnemu odpoczynkowi, a meble nawiązywały do rodzinnych tradycji.

Cechy charakterystyczne:

Kolorystyka:dominowały beże, jasne pastele: róże, błękity, ciepłe żółcie połączone z kolorami naturalnego drewna i ciemnej zieleni.

Wzory: Najpopularniejszym wzorem jest ten kwiatowy, a najczęściej angielskie róże. Występuje on w obiciach kanap, tapetach, serwetach i porcelanie.

Przedmioty: w salonie dominował duży, rodzinny stół przykryty serwetą; salon jako centrum życia rodzinnego wypełniony był miękkimi, wygodnymi kanapami. Meble, często elżbietańskie, zapełnione były figurkami, wazonikami i innymi bibelotami.

Rady projektanta:

Styl angielski podkreśla rodzinny charakter mieszkania i daleko mu do minimalizmu wnętrz skandynawskich. Sprzyja on spożywaniu wspólnych posiłków i spędzaniu czasu rodzinnie w głównym pomieszczeniu domu – salonie. Ze względu na nawiązania do tradycji rodzinnych jest wyraziście eklektyczny – pozwala na połączenie nowoczesnych rozłożystych kanap z drewnianymi sekretarzykami i kredensami. We wnętrzu takim nie może zabraknąć różnego rodzaju ozdób, figurek, ramek ze zdjęciami i rękodzieła najmłodszych domowników.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit