Historia stylu:

Styl ten zapoczątkowali w XVIII wieku osadnicy w Ameryce Północnej; próbując przenieść do nowego świata klimat wnętrz ze stron rodzinnych. Jednocześnie nadawali mu własny, niepowtarzalny styl, na który wpływały nowe warunki życia.

Ich domy wyposażone były w niezbędne umeblowanie uzupełniane ocieplającymi wnętrza narzutami, dywanikami, poduszkami – ręcznie szytymi z resztek materiałów – patchworkowymi i pikowanymi.

Cechy charakterystyczne:

Duży wpływ stylu angielskiego.

Kolorystyka: ze względu na dobór materiałów kolorystyka we wnętrzach amerykańskich domów wiejskich jest bardzo różnorodna i wielokolorowa w przypadku wyposażenia i dekoracji w połączeniu z drewnianym umeblowaniem i podłogami.

Wzory: geometryczne wzory patchworkowych tkanin były wszechobecne, gdyż kobiety szyły większość potrzebnych rzeczy ze skrawków starych materiałów. Drugim najpopularniejszym wzorem były kolorowe kwiaty na jasnym tle – zdobiły one ściany, zasłony, meble tapicerowane.

Przedmioty: meble w stylu angielskim wykonywane z miejscowych gatunków drzew pozbawione jednak zdobień i występujące w uproszczonych formach. Szafy, krzesła, stoły, kredensy, półki.

Wiele ręcznie szytych elementów ozdobnych jak poduszki, dywaniki, narzuty patchworkowych i pikowanych.

Rady projektanta:

Styl amerykański wiejski charakteryzuje się przytulnością i ciepłem wnętrz. Łatwo go odtworzyć za pomocą drewnianych lub rattanowych mebli uzupełnionych kwiecistymi lub patchworkowymi tkaninami lub obiciami mebli tapicerowanych. Trzeba jedna uważać, żeby nie zarzucić wnętrza zbyt dużą ilością kwiecistych wzorów i patchworkowych dodatków, gdyż może to sprawiać przytłaczające wrażenie.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit