Historia stylu:

Wraz z modą na wyprawy na safari na początku XX wieku przyszły do Europy i Ameryki ozdoby afrykańskie. Myśliwi przywozili z wypraw nie tylko trofea i skóry upolowanych zwierząt, ale również instrumenty, maski i broń ludów Czarnego Lądu.

Ozdoby te były używane między innymi przez przedstawicieli art deco do dekorowania wnętrz. Egzotyka tych przedmiotów idealnie komponowała się z geometrycznymi formami mebli art deco.

Cechy charakterystyczne:

Kolorystyka: kolory ziemi afrykańskiej – ugier, zrudziała czerwień, sczerniała szarość, czekoladowy brąz, bazowe kolory piasku, mocne zielenie oraz błękit i mocny niebieski.

Wzory: charakterystyczne dla skór zwierząt (zebra, tygrys, lampart, wąż) – paski, cętki i łuski oraz abstrakcyjne wzory tworzone z pasków, rombów zygzaków i kół przez miejscowych rzemieślników i artystów.

Przedmioty: drewniane rzeźby i maski obrzędowe, instrumenty muzyczne, broń – dzidy, włócznie, skóry i trofea zwierzęce, makaty i dywaniki, meble ratanowe lub bambusowe.

Rady projektanta:

Ze względu na ciężkość stylu afrykańskiego najlepiej jest wybrać jedną ścianę do wyeksponowania ciemnego koloru, a resztę pomalować na jasno piaskowo. Zestawienie to podkreśli ciemną barwę, a jednocześnie nie przytłoczy pomieszczenia.

Podłogi i meble z ciemnego drewna można rozjaśnić plecionymi dywanikami lub ratanowymi wstawkami.

Przedmioty dekoracyjne jak maski eksponować powinno się pojedynczo, w celu nadania pomieszczeniu stylowego rysu lub w grupie, jako przemyślaną kolekcję.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit