Historia stylu:

Styl wywodzący się z Egiptu, Maroka, Syrii, Iraku, w których to krajach na całe życie również wystrój wnętrz ogromny wpływ ma religia i tradycja. Dlatego też meble i ozdoby wykonywane są w dalszym ciągu ręcznie i zdobione tymi samymi ornamentami co przedmioty sprzed wieków.

Styl charakteryzuje się wielkim przepychem i nagromadzeniem mocnej kolorystyki.

Cechy charakterystyczne:

Kolorystyka: mocne, nasycone kolory – głównie oranże, czerwienie, ale również fiolet, zieleń, błękit. Nie dominuje jedna barwa, lecz wszystkie łączą się ze sobą tworząc mocne kontrasty. Wśród metalowych naczyń króluje mosiądz.

Wzory: tkaniny zdobne są w geometryczne wielobarwne wzory, wszechobecny jest motyw arabeski (motyw roślinny połączony ze wzorami geometrycznymi). Można go spotkać zarówno na tkaninach, meblach, jak i cementowych kaflach, którymi wykłada się ściany.

Przedmioty: tkaniny, poduchy, kilimy sprawiają, że wnętrza stają się przytulne i sprzyjają odpoczynkowi. Wykonanie zarówno mebli jak i metalowych lub ceramicznych naczyń pokazuje wysoki kunszt rzemieślniczy. Wykonanie wszelkich ażurów i inkrustacji z masy perłowej, kamieni szlachetnych lub mosiądzu jest zawsze niezwykle precyzyjne.

Rady projektanta:

Wielobarwność i przepych stylu arabskiego nie sprzyja zamiłowaniu do minimalizmu w nowoczesnym świecie zachodnim. Można jednak używać jego elementów do ocieplenia wnętrz i nadania im przytulności. Pojedyncze meble lub tkaniny sprawią, że spokojne wnętrza nabiorą klimatu i ciepła.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit